ohlasy

Přečtěte si některé ohlasy na novou výzvu "Díky vládě!", které se sešly na emailu info[zavináč]dikyvlade.cz. Jsou řazeny podle data zaslání a představují osobní stanovisko zasilatelů. Nejsou nijak kráceny a upravovány.

Radana Neuwirtová

Vážení přátelé, nemohla jsem se bohužel účastnit demonstrace, ale myslím si, že to bylo správné, ale bylo to málo. Zjistit jestli to Topolánek vzdává, v tom případě není o čem jednat, jen jim poděkovat, litovat, že se vzdávají a vyslovit pohrdání těmi, kdo vládu shodili. Jestli ale by byl ochoten on i ostatní v odstüpující vládě pokračovat v předsednictví, pak by byla naše povinnost pokusit se zorganizovat co nejsilnější protest a podpořit je. Prostě nenechat si líbit jednání nezodpovědných politiků (Paroubek, Klaus a je smutné, že se nikdo nenašel v ČSSD, kdo by protestoval proti prohlášení nedůvěry vládě nebo kdo by teď podpořil původní návrh ČSSD nechat vládu dovládnout do konce předsednictví Unie) a protestovat. Jak? Třeba podpisovou akcí na Václavbském náměstí, na internetu, oslovovat své poslance a senátory, posílat do medií své protesty. Získat pro takovou akci zvučná jména. Vymyslet protestní slogan. Nebo posílat dopisy Paroubkovi a Klausovi.

Posílali jsme před sametovou revolucí "5 vět" a to bylo s risikem, dnes by to měl být projev sviobodného názoru občanů bez risika, ale s cílem ukázat naše pohrdání a oprávněnou nedůvěru k nezodpovědným politikům, v jejichž rukou se teď tato země nachází a kteří ohrožují finálně i Evropu.Hlavně se pokusit je donutit, aby nechali Topolánka a Schwarzenberga a ostatní dokončit svou dobrou práci a trochu odčinit ostudu, kterou způsobili politici, kterých si nevážíme.

Po ukončení předsednictví ať se vyřídí kausy v justici, které je třeba napravit. Ale teď je důležitější dokázat, aby tato vláda, která byla docela dobrá, svoupráci v EU dokončila.

Radana Neuwirtová

Dagmar Vaněčková | publicistka

Vážení, pád vlády uprostřed předsednictví ČR v EU znamená pro nás české občanky a občany mezinárodní ostudu. Takto se vyjádřil v odpovědi na můj mail i jeden z europoslanců za soc.dem. Jsme před Evropou a světem nezralá a neodpovědná demokracie. Neumíme zacházet s národní ctí. Což platí především pro aktéry a hlavní iniciátory pádu vlády.

S určitými kroky nyní už vlády v demisi jsem nemohla souhlasit, asi pro své sociální cítění. Nepatřím k oněm "demokratům", kteří podle zvěčnělého literárního historika Václava Černého mají srdce nalevo, ale kapsu vpravo, v jeho parafrázování francouzského rčení. Dovedu si představit, jakou radost z našeho předsedování EU "v troskách", mají asi námi vysmívaní Bulhaři, bratři Slováci, nemluvíc o Rakušanech a dalších nám historicky i současně méně nakloněných národech.

Svět se sice nezbořil, ale zase máme co napravovat. Navíc v období světové hospodářské krize, která nesmí vyústit ve větší válečný konflikt, jak tomu bylo v nedávné historii.

Dagmar Vaněčková

prof. Milan Knížák, Dr. A. | ředitel Národní galerie

Vážené dámy, vážení pánové, pan profesor Knížák vás zdraví, děkuje za vaši aktivitu a také velmi vehementně vyjádřuje souhlas a podporu prohlášení "Díky vládě"!

S díky a pozdravy Marcela Špačková - sekretariát generálního ředitele Národní galerie v Praze

Jiří Kopačka

Vážení, můj pohled na dnešní politickou scénu lze shrnout do dvou bodů: - politici ve velké většině sklouzli k "pragmatickému osočování kolegů z druhého břehu", protože to u značné části občanů/voličů zabírá,

- z uvedeného vyplývá, že na vině nejsou pouze politici, ale ve velké míře sami občané (mají takové politiky, jaké si zvolili a tedy si je také zaslouží).

Na odvolané vládě si cením zejména ochoty jít do nepopulárních reforem, často jako první po "listopadu". Na samotném premiérovi pak zejména toho, jak na sobě zapracoval. A že byl schopen sestavit kabinet, který realizoval nebo alespoň připravil „věci“, které jsem považoval v patové situaci po volbách za nemožné.

Že mnohé bylo možné udělat jinak a lépe je jistě pravda, ale tak to je vždy. Jen je otázkou JAK JINAK a JAK LÉPE. Mám obavu, že na to se od ČSSZ, KSČM a těch, kterým se jemně říká rebelové, odpovědi, se kterou bych se mohl ztotožnit, nedočkám.

A proto odvolané vládě a zejména jejímu premiérovi za odvedenou páci děkuji a věřím, že se v co nejkratší době ke své práci vrátí.

Jak jsem již řekl na začátku, občané mají takovou vládu, jakou si zaslouží. A já se domnívám, že si zasloužím vládu přinejmenším kvalit té odvolané. V politice neplatí, že ti, kdo vládu odvolají, na sebe berou odpověnost za sestavení té nové - NAŠTĚSTÍ.

Zdraví Jiří

Václav Staněk

Chci tímto reagovat na vývoj politické situace v naší republice. Jsem rád, že existují lidé jako je Mirek Topolánek (kterého jsem v prvopočátku nemohl vystát pro jeho obhroublé chování) případně další členové koaliční vlády, kteří se nenechají otrávit povrchností voličů preferujících 30Kč poplatků u lékaře před reformními kroky vedoucími k dlouhodobé stabilitě a snižování dluhu republiky. Kteří se nenechají zastrašit oranžovo-rudou koalicí populisty Paroubka. Vydržte pánové!

Václav Staněk

Dáša Labajová

Děkuji za tuto vaši aktivitu, mluvím za mnoho lidí z mého okolí. Činnost této vlády vnímám jako těžký boj proti proudu, v němž dokázáli mnohé a zaslouží za to obdiv a poděkování! Usilovali o posílení ekonomiky i sociálních podmínek a přesto bojovali s neustálým házením klacků pod nohy a bezcharakterní a neodbornou opozicí, s nevděkem lidí a mnohdy s nefér přístupem médií.

S pozdravem, Dáša Labajová

Milena Vicenová | stálá představitelka České republiky při Evropské unii

I já se připojuji k poděkování vládě, která odvedla velký kus dobré práce na předsednictví ČR EU.

Milena Vicenová

Jiřina Mizerová

Nemohu se zúčastnit čtvrteční demonstrace na podporu odstupující vlády, tak jí aspoň takto chci vzdát díky a vyjádřit svou podporu. Po letech strnulosti, vyčkávání, planých slibů, populistických kroků a intrik socialistické vlády přinesla vláda ODS konečně změnu. Pracovala na nových zákonech, snažila se o reformy zdravotnictví, sociálního systému, soudnictví, policie. Udělala velký kus práce, i když také dost chyb. Ovšem přihlížet z povzdálí a pak kritizovat - to by uměl každý, a opozice si evidentně užívala negace za každou cenu. Nechápu, jak se mohlo tolik lidí nachytat na populistické téma poplatků. Po volbách do krajů se národ voličů jeví jako tupé stádo, které prodalo svůj úděl za čočovici (poplatky). Stydím se a vyzývám všechny ty, kteří z různých důvodů nešli k volbám, aby nezopakovali svou chybu, předčasných voleb se zúčastnili a dali svůj hlas pravici. Jen tak můžeme zabránit oranžovo-rudé lavině, aby nás zavalila. Po letech totality, kterou jsem musela snášet, už nemám dost sil, abych znovu poslouchala tu úděsnou povědomou rétoriku, ve které si obě levicové strany tak libují. Volte pravici!

Jiřina Mizerová

Prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc. | psychiatr

Ze toto byla jedna z nejlepsich a nejpracovitejsich vlad, ktere jsme meli.

Prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych.

Prof. Jan Sokol | profesor Univerzity Karlovy

Díky vám za tuhle odezvu!

Srdečně Váš prof. Jan Sokol

Jiří Stránský | spisovatel a scénárista

Nejsem v Praze, ale - s podobnými výhradami, jak máte vy - se k Vám připojuji. Bohužel jen takto - 2.4. přednáším až do večera mimo Prahu.

Zdravím. Jiří Stránský

Prof. PhDr. Tomáš Halík Th.D. | profesor Univerzity Karlovy

Vážení přátelé,

jednoznačně podporuji Vaše prohlášení a Vaši akci na podporu vládě, která projevila upřímnou snahu důstojně reprezentovat naši zemi v historickém okamžiku, kdy jako málokdy předtím je na ni upřena mezinárodní pozornost. O to hanebnějším projevem naprosté politické nezodpovědnosti je svržení této vlády, které znamená diskreditaci České republiky, ohrožení ekonomického i politického vývoje a může způsobit i vážné problémy celému velkému společenství demokratických států Evropy. Nevidím důvod nevěřit svědectví premiéra Topolánka a dalších zasvěcených osob, že jedním z hlavních iniciátorů toho svrchovaně nebezpečného politického manévru byl prezident Klaus a lidé kolem něho.

Nyní je třeba udělat vše proto, aby kontinuita této vlády zůstala alespoń během našeho předsednictví zachována a zejména, aby byl splněn naprosto zásadní úkol, v němž dosud naše politická reprezentace selhávala a selhává: je naprosto nutné urychlené přijetí Lisabonské smlouvy.

Lisabonská smlouva je zcela nezbytný předpoklad účinného fungování EU a zejména společného řešení ekonomické krize. Kdyby Česká republika zavinila zmaření tohoto kroku, ocitla by se právem na tabuli hanby a prokázala by svou nehodnost a nezralost být součástí vyspělé demokratické části světa. Strašení "ztrátou suverenity" (které se kupodivu nebojí žádný další evropský stát, včetně těch menších než ČR) přichází typicky od těch, kteří nás už dávno lživě strašili údajně hrůznými následky našeho vstupu do EU. Snad každá obec už mohla zakusit, jaké výhody nám členství v EU a evropské fondy přinášejí. Naopak jsme nyní názorně předvedli, jak se svou vychvalovanou "suverenitou" dokážeme zacházet!

Existuje nebezpečná pseudodemokratická mocnost, která má opravdový zájem na nepřijetí Lisabonské smlouvy, na oslabování EU a která se viditelně radovala z posledního politického vývoje u nás: Rusko se svými imperiálními zájmy, Rusko se svými arogantními nároky a pokusy opět vtáhnout naší zemi do své sféry vlivu. Bohužel, dlouhé a špinavé prsty z Východu nesahají jen do ekonomické sféry (kde od časů "opoziční smlouvy" kvete prorůstání ekonomické mafie, podnikatelských subjektů, politických špiček a organizovaného zločinu), nýbrž zřejmě do vysokých a nejvyšších kruhů české politiky.

Udělejme všechno proto, aby zjevným i skrytým viníkům současné politické krize nebylo umožněno opakovat "opoziční smlouvu", populisticky sbírat body, krýt korupci, nahrávat extrémistům a nepoučitelným a nezměnitelným komunistům, poškozovat naši zemi i EU, vzdalovat naši zemi od civilizovaného Západu směrem k divokému Východu. Pokud se politici chovají nezodpovědně, občanská společnost musí o to energičtěji prokázat svou odpovědnost za stav demokracie a osud státu.

Tomáš Halík

Alice Galíková

Vážení, jednoznačně podporuji Vaši iniciativu. Jsem zklamaná a smutná ze současného vývoje; z pády vlády uprostřed našeho předsednictví, ze zastavení alespoň nějakých reforem, z přístupu pana prezidenta, kterého jsem si donedávna vážila, z absence jakékoliv politické kultury atd.

Bojím se příklonu k Rusku, jelikož jsem již starší a zažila jsem okupaci a "se Sovětským svazem na věčné časy". Bojím se účasti komunistů ve vládě, bojím se toho, že většina lidí snad ztratila paměť.

Bohužel, nejsem pražská a nemohu se zúčastnit demonstrace, takže Vás zdravím tímto způsobem a přeji elán, nadšení a nedejte nás.

Díky, Alice Galíková

Zbyněk Středa

Vítám Vaši akci, tato vláda v těžké situaci z patových voleb se snažila po dlouhé době socialistických vlád alespoň o některé reformní kroky.

Zbyněk Středa

Alena Neubauerová

Připojuji se k prohlášení a jednoznačně odsuzuji opoziční snahy, vedené výhradně touhou po moci, a to zejména Jiřím Paroubkem. I já mám výhrady k vládě Mirka Topolánka, jsem si však plně vědoma toho, že spoustu dobrých myšlenek v podstatě ani nešlo uskutečnit. V žádném případě však nemohu souhlasit s demisí vlády.

Alena Neubauerová

Pavla Lišková

Dobrý den, dovoluji si vyjádřit souhlas s Vámi formulovanými tezemi, považuji odvolání vlády v době předsednictví EU za nerozumný krok, který může mít dalekosáhlé dopady. Navíc se mi zamlouvala odvaha, kterou tato vláda prokázala při řešení některých z problémů, které byly předchozími vládami odkládány, byť za cenu snížení vlastní popularity. Považuji vyvolání předčasných voleb v době krize za bezprecedentní plýtvání penězi daňových poplatníků a doufám jen, že v příštích volbách (těch předčasných) voliči zohlední chování těch, kteří současnou situaci vyvolali (a nemyslím tím vládu J a ji podporující politické síly).

S pozdravem, Pavla Lišková

Jiří Motloch

Vláda Mirka Topolánka a pan Topolánek osobně, byli historicky od listopadového převratu nejlepší. Měli tah na branku a nebáli se riskovat popularitu. Ve vládě byly osoby provařené (pan Langer) i naprosto vyjímečné (pan Schwarzenberg).

Bylo obtížné se v povolebním patu prosadit proti levici, která nakonec našla spojence v prezidentovi, který si myslí že je pravicový. Bohužel.

Jiří Motloch

Petr Skála

Děkuji vládě,

která snižuje schodek státního rozpočtu,

která se nebojí řešit nepopulární věci jako reformu zdravotnictví a penzí,

která se nebojí říkat, na co skutečně máme,

která nerozdává daňové výnosy našich dětí,

KTERÁ MĚLA ODVAHU SE CHOVAT JAKO VLÁDA A NE JAKO MARKETINGOVÁ AGENTURA!!!

Odpouštím vládě chyby, neboť nechybuje jen ten, kdo žvaní a nic nedělá.

Petr Skála